Løn som ejendomsadministrator
En ejendomsadministrator administrerer bolig- og erhvervsejendomme på vegne af ejere, andels- og ejerforeninger. Ejendomsadministratorer håndterer alt fra budgetter, regnskaber og vedligeholdelsesplaner til lejerhenvendelser, generalforsamlinger og lovpligtige opgaver. Rollen kræver juridisk indsigt, økonomisk forståelse og stærke kommunikationsevner.
Om data: Ejendomsadministrator kategoriseres under DISCO-08 kode 3334 (Ejendomsmæglerarbejde), da rollen falder ind under ejendomsrelateret rådgivning og administration af fast ejendom. Løndata herunder dækker alle stillinger i denne DISCO-kategori (ejendomsmægler- og ejendomsadministratorarbejde) og giver det bedste tilgængelige benchmark fra officielle kilder.
En ejendomsadministrator i Danmark tjener typisk 48.958 kr. om måneden — en stigning på +7.3% det seneste år.
Halvdelen af alle ejendomsadministratore ligger i intervallet mellem 39.588 kr. og 60.785 kr.. Kilde: Danmarks Statistik.
Det korte svar
Hvad skal du vide om løn som ejendomsadministrator?
En sammenfatning bygget på officielle tal fra Danmarks Statistik — så du kan gå direkte til det, der betyder noget.
- Gennemsnitsløn
- En ejendomsadministrator i Danmark tjener i gennemsnit 52.820 kr. om måneden — medianen er 48.958 kr.. Kilde: Danmarks Statistik.
- Lønspænd
- Halvdelen af alle ejendomsadministratore tjener mellem 39.588 kr. og 60.785 kr. om måneden. Tallene dækker både nyuddannede og erfarne.
- Lønforskel mellem køn
- Mænd tjener i gennemsnit +9.6% mere end kvinder i denne rolle. EU's Løngennemsigtighedsdirektiv træder i kraft i Danmark 1. januar 2027.
Løn fordelt på sektor
Staten, regioner og kommuner betaler typisk mindre end privat sektor — men forskellen varierer kraftigt mellem erhverv.
- Alle sektorer52.820 kr.
- Privat52.925 kr.
Lønudvikling 2013–2024
Månedsløn inkl. pension for hvert år i perioden. Data er ikke inflationskorrigeret.
Hvad består lønnen af?
Din fortjeneste er mere end bare grundlønnen. Her er de komponenter Danmarks Statistik måler.
- Samlet fortjenesteAlt lagt sammen100%52.820 kr.
- BasislønGrundlønnen før tillæg83.0%43.840 kr.
- PensionsbidragArbejdsgiver + arbejdstager + ATP11.5%6.088 kr.
- GenetillægSkæve timer, helligdage0.3%137 kr.
- OvertidstillægOver normal arbejdstid0.0%8 kr.
- Bonus & uregelmæssigeÅrsbonus, engangstillæg1.6%846 kr.
- PersonalegoderFri bil, telefon, frokost0.7%371 kr.
Karriereniveauer
Hvad kan du forvente at tjene som ejendomsmægler?
Lønnen vokser med erfaring. Her er et estimat baseret på markedets lønspænd — fra nyuddannet til senior.
Nyuddannet / Junior
0–2 år · P25
Fokusér på at bygge erfaring og dokumentere resultater. Din løn bør stige markant de første år.
Erfaren / Medior
3–7 år · Median
Du bør som minimum ligge på medianen. Har du specialkompetencer, bør du sigte højere.
Senior / Specialist
8+ år · P75
Med 8+ års erfaring hører du til i den øverste kvartil. Fokusér på bonus, pension og goder.
Estimeret fra lønspændet (P25/median/P75) for ejendomsmægler. Faktisk løn afhænger af sektor, virksomhed og specialisering. Se dit personlige forhandlingsoplæg →
Forhandlingsværktøj
Ligger du i toppen — eller efterlader du penge på bordet?
25% af alle ejendomsmæglere tjener over 60.785 kr. om måneden. Det er 11.827 kr. mere end medianen.
Løn fordelt på køn
Gennemsnitlig månedsløn for mænd og kvinder i samme erhverv.
Mænd tjener 9.6% mere end kvinder i dette erhverv. EU's Løngennemsigtighedsdirektiv træder i kraft i Danmark 1. januar 2027 og forpligter virksomheder over 100 ansatte til at rapportere lønforskelle.
Løn fordelt på region
Lønnen i hovedstadsregionen trækker opad — men husk at leveomkostninger også er højere der. Tallene er for alle erhverv samlet.
- Hele landet50.652 kr.
- Hovedstaden+9.5%55.461 kr.
- Midtjylland-4.7%48.247 kr.
- Nordjylland-8.8%46.185 kr.
- Syddanmark-5.7%47.751 kr.
- Sjælland-7.1%47.055 kr.
Kilde: LONS30 — Løn efter geografisk område. Opgørelsen er ikke opdelt pr. erhverv, men giver et indtryk af regionale forskelle.
Løn fordelt på alder
Lønnen vokser typisk kraftigst i 30'erne og topper mellem 45 og 59 år. Gælder for alle erhverv samlet.
Kilde: LONS50 — Løn efter alder. Opgørelsen er ikke opdelt pr. erhverv.
Om jobbet
Hvad laver en ejendomsadministrator?
En ejendomsadministrator administrerer bolig- og erhvervsejendomme på vegne af ejere, andels- og ejerforeninger. Ejendomsadministratorer håndterer alt fra budgetter, regnskaber og vedligeholdelsesplaner til lejerhenvendelser, generalforsamlinger og lovpligtige opgaver. Rollen kræver juridisk indsigt, økonomisk forståelse og stærke kommunikationsevner. Erhvervet er registreret hos Danmarks Statistik under DISCO-08-kode 3334 — den officielle betegnelse er "Ejendomsmægler- og ejendomsadministratorarbejde".
Med en gennemsnitlig månedsløn på 52.820 kr. ligger erhvervet over gennemsnittet i Danmark (+4%) — og medianen på 48.958 kr. viser, hvad den typiske ejendomsadministrator tager med hjem hver måned. Alle tal er fra seneste DST-offentliggørelse (LONS20, 2024).
Lønspænd
Lønnen i kontekst: hvor stor er forskellen?
Halvdelen af alle ejendomsadministratore i Danmark tjener mellem 39.588 kr. (nedre kvartil, P25) og 60.785 kr. (øvre kvartil, P75) — et spænd på 21.197 kr.. Spændet afspejler en kombination af erfaring, specialisering, sektor og geografi.
Hvis du lige er startet i jobbet, ligger du typisk i den nedre del af spændet. Med 5+ års erfaring forventes du at bevæge dig mod — eller over — medianen på 48.958 kr.. Ligger du allerede over P75, er du i top 25% af dit erhverv, og forhandlingen bør i højere grad rette sig mod ikke-løn elementer som pension, bonus og uddannelsesbudget.
Udvikling over tid
Hvordan udvikler lønnen sig?
Siden 2013 er månedslønnen for ejendomsadministratore vokset fra 42.048 kr. til 52.820 kr. i 2024 — en samlet stigning på +26% over perioden.
Det seneste år er lønnen ændret med +7.3% — markant over det generelle lønindeks på arbejdsmarkedet, der typisk ligger på 2–4% om året. Bemærk, at tallene ikke er korrigeret for inflation; reallønudviklingen har været mindre markant, særligt i perioden 2022–2023.
På tværs af erhverv topper lønnen typisk i aldersgruppen 50–54 år (~57.086 kr. i gennemsnit). For de fleste ejendomsadministratore afspejler det årene med mest erfaring kombineret med evt. leder- eller specialistansvar.
Uddannelse & karriere
Sådan bliver du ejendomsadministrator — og hvad kommer der efter?
Mange ejendomsadministratorer har en uddannelse som ejendomshandler, finansøkonom eller en juridisk baggrund. Uddannelsen til ejendomsadministrator (EA/diplomniveau) fra Erhvervsakademiet giver den bredeste faglige platform. Certificering fra Ejendomsforeningen Danmark (ED) er et kvalitetsstempel i branchen. Kurser i lejelovgivning, ejendomsjura, energimærkning og vedligeholdelsesplanlægning er centrale kompetencer.
Karrieresporet er ejendomsadministrator → senioradministrator med ansvar for større porteføljer → afdelingsleder → direktør i administrationsselskab. Specialisering i erhvervsejendomme, almene boliger eller andelsforeninger giver forskellige karrierespor. Branchen konsoliderer sig, og store administrationsselskaber tilbyder typisk de bredeste udviklingsmuligheder.
Kønsforskel
Mænd tjener 9.6% mere som ejendomsadministrator
Forskellen afspejler både reelle lønmæssige skævheder, forskelle i deltidsarbejde og karrieresammensætning. Fra 1. januar 2027 får medarbejdere i Danmark en lovfæstet ret til at få oplyst den gennemsnitlige løn — opdelt på køn — for kolleger i sammenlignelige roller. Det forventes at reducere forskellen i lønforhandlinger mærkbart. Læs hvordan EU-direktivet påvirker dig.