Spring til indhold
Loen.dk

Annonce · Elpriser.dk

Elpriser time for time – se, hvornår strømmen er billigst i dag og i morgen

A-kasse for mineralsmelteoperatør (2026)

Medianlønnen for en mineralsmelteoperatør er 48.096 kr. om måneden. Mister du jobbet som mineralsmelteoperatør, er højeste dagpengesats 22.041 kr. — altså 45,8 % af en mineralsmelteoperatørs medianløn. Forskellen er 26.055 kr. om måneden før skat. Halvdelen af alle mineralsmelteoperatører tjener mellem 41.976 kr. og 57.347 kr., så hvor meget dagpenge dækker, afhænger af, hvor i faget du ligger.

Fra løn til dagpenge

Løn efter skat

31.917 kr.

Dagpenge efter skat

15.540 kr.

Du mangler

16.377 kr.

Efter skat dækker dagpenge 48,7 % af lønnen — mere end de 45,8 % før skat, fordi skatten af en lavere indkomst også er lavere. Beregnet med landsgennemsnitlig kommuneskat, uden kirkeskat og uden egen pensionsindbetaling. Dagpenge er ikke AM-bidragspligtige og giver hverken beskæftigelses- eller jobfradrag.

Dagpengedækning gennem hele lønspændet

Dagpengesatsen er et fast loft, men lønspændet i faget er snævert, så dækningen ligner sig selv hele vejen igennem — 38,4 % for de bedst lønnede mod 52,5 % for de lavest lønnede.

Dagpengedækning for mineralsmelteoperatører ved tre punkter i lønspændet
Hvor i fagetLøn før skatDagpengeDækkerMangler efter skat
Laveste fjerdedel (p25)41.976 kr.22.041 kr.52,5 %12.757 kr.
Median48.096 kr.22.041 kr.45,8 %16.377 kr.
Højeste fjerdedel (p75)57.347 kr.22.041 kr.38,4 %21.733 kr.

P25 og P75 er Danmarks Statistiks egne fraktiler for mineralsmelteoperatører i 2024: en fjerdedel tjener mindre end p25, og en fjerdedel tjener mere end p75. Alle tre punkter regnes mod loftet, fordi indkomstkravet til højeste sats (26.620 kr. om måneden) er opfyldt.

Hvad tallene betyder for mineralsmelteoperatører

Dækningsgraden er nogenlunde den samme for hele faget — mellem 38,4 % og 52,5 % — fordi lønspændet er snævert. Det er usædvanligt: i de fleste erhverv flytter anciennitet og sektor dækningen betydeligt mere end her.

Faget hører til industri & transport, som i denne opgørelse rummer 30 erhverv med omkring 200.000 beskæftigede tilsammen. De deler i høj grad a-kasser, fordi de deler uddannelsesvej.

Inden for industri & transport går lønnen fra 32.600 kr. for taxichauffør til 73.444 kr. for kemiingeniør. De kan være medlem af den samme a-kasse og betale det samme kontingent — men de får vidt forskellig dækning, hvis de bliver ledige.

8 af landets a-kasser optager mineralsmelteoperatører — 1 fagligt afgrænsede og 7 tværfaglige. Du kan skifte mellem dem, når du vil, og din anciennitet følger med.

Med en dækning på 45,8 % rammer mineralsmelteoperatører midt i det felt, hvor dagpenge er et reelt sikkerhedsnet, men ikke en erstatning for lønnen. Et enkelt ledigt kvartal koster 49.131 kr. efter skat.

Hvor stor en lønsikring skal du have

En lønsikring dækker en del af forskellen mellem løn og dagpenge. Beløbet, den skal dække, kan regnes ud — og det er den regning, der skal holdes op mod præmien, før du køber.

For at en mineralsmelteoperatør når 80 % af nettolønnen mangler

9.994 kr. /md.

Ud over dagpengene, efter skat. 80 % er det niveau, de fleste lønsikringer sigter mod — nogle dækker mindre, og de fleste har et loft.

Én ledig måned koster

3,5 års kontingent

En mineralsmelteoperatørs gab på én måned (16.377 kr. efter skat) målt mod A&Tils kontingent efter fradrag. Prisforskellen mellem a-kasser er reel, men den er lille i forhold til at stå uden dagpenge.

Vi sætter ikke priser på lønsikring her. Selskaberne oplyser dem ikke på sammenlignelig form — nogle pr. 1.000 kr. dækning, nogle som en procent af lønnen, nogle kun til medlemmer af en bestemt fagforening — og et gennemsnit ville være et gæt. Det er også derfor, vi ikke har en side, der rangerer lønsikringer.

Hvor mange arbejder med det

282 er fuldtidsbeskæftigede som mineralsmelteoperatør i 2024 og 0,0 % af lønstatistikken. Fordelingen mellem sektorerne afgør, hvilken overenskomst mineralsmelteoperatører er omfattet af, og hvilken fagligt afgrænset a-kasse der er den typiske.

  • den private sektor282 · 100,0 % · 52.425 kr./md.

A-kasser der er relevante for mineralsmelteoperatører

3F dækker faggruppen, dette erhverv hører til, men er ikke bygget om erhvervet alene. Derfor er de tværfaglige, som optager alle, lige så relevante at se på.

A-kasser relevante for mineralsmelteoperatører
A-kassePr. månedDeltidEfter skat25,52 % fradragPr. årMed fagforeningHeraf administrationLedighed12 mdr.Hvem kan være med
521 kr.383 kr.388 kr.6.252 kr.—107 kr.3,6 %Alle
528 kr.390 kr.393 kr.6.336 kr.597 kr.a-kasse og fagforening114 kr.3,6 %Alle
542 kr.404 kr.404 kr.6.504 kr.—128 kr.3,5 %Alle
555 kr.417 kr.413 kr.6.660 kr.704 kr.a-kasse, fagforening og lønsikring141 kr.3,4 %Alle
556 kr.418 kr.414 kr.6.672 kr.706 kr.a-kasse, fagforening og lønsikring142 kr.4,7 %Alle
560 kr.422 kr.417 kr.6.720 kr.634 kr.a-kasse og fagforening146 kr.3,5 %Alle
570 kr.432 kr.425 kr.6.840 kr.—156 kr.4,5 %Faglærte og ufaglærte inden for byggeri, industri, transport, service og landbrug
579 kr.441 kr.431 kr.6.948 kr.—165 kr.2,5 %Alle

Priser for fuldtidsforsikrede uden efterlønsbidrag, kontrolleret 2026-09-15. Af kontingentet går 414 kr. om måneden til statsbidrag og ATP — det beløb er ens i alle a-kasser og går ubeskåret til staten. Det er kun administrationsbidraget, a-kasserne konkurrerer på. Deltidsprisen er 138 kr. lavere, fordi statsbidraget og ATP er lavere for deltidsforsikrede; administrationsbidraget er det samme. «—» i fagforeningskolonnen betyder, at a-kassen ikke selv sælger en fagforening — ikke at den er dyrere. Tabellen er sorteret efter pris, og a-kasser vi ikke har et samarbejde med står på lige fod med dem, vi har.

Ledigheden i den a-kasse der dækker faget

3F havde 4,5 % fuldtidsledige i gennemsnit over de seneste 12 måneder (september 2025–august 2026), mod 3,4 % for alle forsikrede i Danmark. Vi bruger et 12-måneders gennemsnit, fordi en enkelt måned er sæsonstøj — i sommermånederne bytter a-kasserne plads i rangeringen.

Spændet blandt de 8 relevante a-kasser går fra 2,5 % (Din Faglige A-kasse) til 4,7 % (Krifa). Forskellen på 2,2 procentpoint handler om, hvilke fag medlemmerne har — ikke om, hvor hurtigt a-kasserne finder job til dem.

Læs tallet som et tal om a-kassens medlemmer, ikke om faget og ikke om a-kassen: en lav ledighed afspejler medlemmernes fag — ikke a-kassens kvalitet. Danmarks Statistik offentliggør ledighed pr. a-kasse, men ikke pr. erhverv, så der findes ingen officiel ledighedsprocent for mineralsmelteoperatører alene.

Se ledigheden i alle 21 a-kasser

Alle 21 a-kasser

Du kan frit vælge blandt de tværfaglige uanset job. Af kontingentet er 414 kr. statsbidrag og ATP, som er ens alle steder.

Alle danske a-kasser efter pris
A-kassePr. månedHeraf administrationHvem kan være med
513 kr.99 kr.Sygeplejersker, radiografer, bioanalytikere og andre sundhedsuddannede
514 kr.100 kr.Journalister, kommunikationsfolk, oversættere og sprogmedarbejdere
516 kr.102 kr.Pædagoger og pædagogstuderende
517 kr.103 kr.Akademikere med en videregående uddannelse
521 kr.107 kr.Alle
521 kr.107 kr.Folkeskolelærere og andre undervisere i grundskolen
528 kr.114 kr.Alle
528 kr.114 kr.Socialpædagoger
542 kr.128 kr.Alle
542 kr.128 kr.Ledere, betroede medarbejdere og selvstændige
552 kr.138 kr.Kontor, administration, handel, IT og laboratorium
552 kr.138 kr.Social- og sundhedspersonale, pædagogmedhjælpere og teknisk servicepersonale
555 kr.141 kr.Alle
556 kr.142 kr.Alle
560 kr.146 kr.Alle
561 kr.147 kr.Erhvervsøkonomer, ledere og merkantile akademikere
562 kr.148 kr.Magistre, humanister og naturvidenskabelige kandidater
570 kr.156 kr.Faglærte og ufaglærte inden for byggeri, industri, transport, service og landbrug
MetalGratis lønsikring uden ni måneders ventetid
572 kr.158 kr.Smede, mekanikere, elektronikteknikere og andre metal- og industrifaglige
573 kr.159 kr.Bygningskonstruktører, tekniske designere og andre tekniske fag
579 kr.165 kr.Alle

Priser for fuldtidsforsikrede uden efterlønsbidrag, kontrolleret 2026-09-15. Af kontingentet går 414 kr. om måneden til statsbidrag og ATP — det beløb er ens i alle a-kasser og går ubeskåret til staten. Det er kun administrationsbidraget, a-kasserne konkurrerer på. Tabellen er sorteret efter pris, og a-kasser vi ikke har et samarbejde med står på lige fod med dem, vi har.

Andre erhverv i industri & transport

Faget hører til industri & transport, som i denne opgørelse rummer 30 erhverv med tilsammen 200.544 fuldtidsbeskæftigede. De nærliggende fag deler ofte a-kasse med mineralsmelteoperatører, fordi de deler uddannelsesvej. Lønniveauet i industri & transport er 45.813 kr. om måneden, og mineralsmelteoperatører ligger på niveau med det.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken a-kasse skal jeg vælge som mineralsmelteoperatør?
Du kan vælge frit. 3F (570 kr./md.) er den fagligt afgrænsede a-kasse for faglærte og ufaglærte inden for byggeri, industri, transport, service og landbrug og kender dit område bedst. Vil du hellere have den billigste, alle kan vælge, er det A&Til til 521 kr./md. Dagpengene er de samme begge steder.
Hvor meget får en mineralsmelteoperatør i dagpenge?
Højeste dagpengesats i 2026 er 22.041 kr. om måneden. Medianlønnen for en mineralsmelteoperatør er 48.096 kr., så dagpenge dækker 45,8 % af lønnen. Du mangler 26.055 kr. om måneden før skat, og 16.377 kr. efter skat.
Er det nok at have en a-kasse som mineralsmelteoperatør?
Det afhænger af dine faste udgifter. Med et fald fra 31.917 kr. til 15.540 kr. om måneden efter skat skal du kunne klare 16.377 kr. mindre. Nogle vælger derfor en lønsikring oveni, som dækker en del af forskellen mod en ekstra månedlig præmie. Om det er pengene værd afhænger af, hvor længe du realistisk ville være ledig, og hvor stor en buffer du har.
Hvor stor en lønsikring har en mineralsmelteoperatør brug for?
Skal du op på omkring 80 % af din nuværende nettoløn, mangler der 9.994 kr. om måneden ud over dagpengene. Det er beløbet, en lønsikring skal dække — ikke prisen på den. 9 af de 21 a-kasser offentliggør selv en pris, og den laveste er 15 kr. om måneden hos DSA; hos 3 følger den med pakken uden merpris, og 5 henviser til en beregner eller til forsikringsselskabet. Derfor findes der ikke ét markedsgennemsnit at sammenligne med — kun a-kassens eget tal.
Dækker dagpenge lige meget for alle mineralsmelteoperatører?
Nej. Tjener du som den laveste fjerdedel i faget (41.976 kr.), dækker dagpenge 52,5 %. Ligger du i den højeste fjerdedel (57.347 kr.), dækker de 38,4 %. Satsen er den samme — det er lønnen, der er forskellig, og derfor bliver dækningen lavere, jo mere du tjener.
Er ledigheden høj blandt mineralsmelteoperatører?
Danmarks Statistik offentliggør ikke ledighed pr. erhverv, men gør det pr. a-kasse. 3F, som dækker faget, havde 4,5 % fuldtidsledige som gennemsnit over de seneste 12 måneder mod 3,4 % for alle forsikrede. Tallet beskriver a-kassens medlemmer — ikke erhvervet alene, og ikke a-kassens kvalitet.
Koster det noget at skifte a-kasse?
Nej. Du kan skifte når som helst, og din anciennitet følger med. Den nye a-kasse klarer opsigelsen af den gamle, så du undgår huller i medlemskabet.

Se også

Kilder

Alle tal på siden er beregnet fra kilderne nedenfor, ikke skrevet ind i teksten. A-kassepriser kontrolleret 2026-09-15. Dagpengeberegningen er et skøn — se metoden for forudsætningerne.

  1. Danmarks Statistik — LONS20, løn og antal fuldtidsbeskæftigede efter arbejdsfunktionMyndighedlæst 26. september 2026«Lønmodtagerbeskæftigelse og løn efter arbejdsfunktion (DISCO-08), sektor, køn, lønmål og tid»
  2. Danmarks Statistik — AUP03, fuldtidsledige i pct. af samtlige forsikredeMyndighedlæst 26. september 2026«Fuldtidsledige i pct. af samtlige forsikrede efter område, alder, køn, a-kasse og tid»
  3. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering — dagpengesatserMyndighedlæst 26. september 2026

Løndata: Danmarks Statistik (LONS20), 2024. Dagpengeberegningen er et skøn. Se metode.

Få ugentlige lønindsigter

Nye løndata, guides og forhandlingstips — direkte i din indbakke. Gratis, ingen spam.

Ingen spam. Afmeld når som helst. Vi deler aldrig din email. Ved tilmelding accepterer du vores privatlivspolitik.